SPRÁVY |  ŠPORT |  ZAUJÍMAVOSTI |  SEX A VZŤAHY |  FILMY |  POMÔCKY |  PRIDAŤ ČLÁNOK    
 
 
Správy Dnes je pondelok 19. november 2018, meniny má Alžbeta.
 
 
Prvý deň kaviarničky „U šálky“

Jedného krásneho dopoludnia sme sa rozhodli vyraziť  zo Žiliny na cesty a prekvapiť tak svoju začínajúcu nepočujúcu podnikateľku a zároveň našu novú členku CN ANEPS Žilina Luciu Ďurkovičovú. Čakal na ňu významný deň – oficiálne otvorenie kaviarne, kde sa komunikuje rukami a obsluhujúcimi čašníčkami sú nepočujúce ženy. Prišli sme síce s menším oneskorením, ale veríme, že sme jej dodali potrebnú odvahu a podporili ju tak v splnení svojho životného sna.

Kto by nechodil rád na miesto, ktoré je pre neho hotovým relaxom po náročnom dni v práci, k tomu by mu rozvoniavala čerstvá kávička a ešte k tomu by bol obslúžený  príjemným personálom? Každý z nás potrebuje niekedy na chvíľku vypnúť, byť sám,  alebo v spoločnosti svojich priateľov. Na to treba nájsť to správne miesto, kde nie je veľký hluk a prostredie a obsluha je príjemná... Ale vráťme sa k dňu 23.4.2012, kedy sa v Prievidzi na ulici G. Švéniho 31, konal tento slávnostný deň.

Všetko bolo zabezpečené na vysokej profesionálnej úrovni, otvorenie sa začalo ako inak – príhovormi významných osobností. Nechýbala ani primátorka mesta Prievidze p. JUDr. Katarína Macháčková, ktorá zároveň aj prestrihla každému známu povestnú stužku spolu s Tátianou Švrčková od Slovak Telekom. Následne všetci priaznivci mohli vkročiť  do tejto novučkej kaviarne, kde si mohli pochutnať na kávičke a vyskúšať si tak niečo, čo tu ešte na Slovensku nebolo. Objednať si to, na čo majú zákazníci chuť, je možné cez počítač, ktorý je pri každom stole. Osobitosťou, ktorá nás príjemne prekvapí, sú nápoje ukázané v posunkovej reči.

Na novú majiteľku kaviarne čakalo veľa príjemných prekvapení, jednou z nich bol aj živý darček – spevák Miro Jaroš, ktorý zaspieval a pretlmočil pieseň do posunkovej reči. Aj my sme tak chceli prispieť malým, ale zato originálnym prekvapením. Svoje pocity sme prejavili aj v podobe krásnej kytice z 23 červených ruží, o ktorých sa hovorí, že sú darované z lásky a majú aj prívlastok kráľovná kvetín. Poslední návštevníci odchádzali až v neskorých večerných hodinách a spolu tak ukončili významný deň otvorenia kaviarne nazvanej „U šálky.“

Naša Lucka si užila tento pre ňu i pre nás nezabudnuteľný deň na plno a dokázala tak, že aj napriek svojmu hendikepu, človek dokáže aj nemožné. Na záver Vám ponúkame krátky rozhovor :

Ako si prežívala svoj veľký deň a čo Ťa najviac prekvapilo?

Od rána chodili média a bol veľký zhon, nemala som čas sa ani kľudne upraviť. Nevadí teším sa reklame. Celý deň som cítila veľké napätie, mala som trému. Slávnostné otvorenie bolo veľmi pekné. Prekvapilo ma že spieval Miro Jaroš nevedela som o tom, oslovila ho moja mamina s Evkou Švaňovou a taktiež ma prekvapili veľmi nepočujúci zo Žiliny , že ma prišli podporiť a zablahoželať mi. Som rada, že sa na otvorení hostia cítili príjemne a v kaviarni sa im veľmi páčilo. Zaujali ich aj dotykové monitory.

S akými najväčšími problémami si sa musela vysporiadať?

Najprv sme museli nájsť vhodný priestor. Bolo to ťažké, lebo dnes sú nájmy veľmi drahé. Potom sme s rodičmi priestor prerábali. Igor Švaňa mi urobil bar a aj s Evkou manželkou veľakrát prišli a do neskorého večera mi pomáhali. Najhoršie to bolo s komunikáciou po úradoch. Pomáhali mi v tom rodičia a zobralo nám to nielen veľa času ale aj veľa energie. Niektorí úradníci nevedia, že mi nepočujúci nečítame a nepíšeme s porozumením. Ďalej bolo potrebné osloviť sponzorov, lebo peniaze sa rýchlo míňali a stále ich bolo treba. Mamina oslovila niekoľko sponzorov a sme veľmi radi, že sa našli ľudia ktorí mi pomohli a veľmi si ich s rodičmi vážime. Aj zhotoviť softvér do dotykových monitorov bolo náročné. Našli sme šikovného človeka, ktorý do dnes chodí a kontroluje či je všetko v poriadku.

Aký bol Tvoj detsky sen??? Alebo máš ešte nejaký, ktorý sa Ti nesplnil??

Keď som bola malá, chcela som aby keď budem veľká som bola zdravá a mala dobrú robotu a rodinu. Želala som mať kaviareň alebo roniť fotky. A chcela by som ísť na nejakú peknú dovolenku, lebo som dávno nikde nebola.

Čo by si odkázala nepočujúcim, ktorí by chceli začať podnikať?

Odkázala by som, aby sa nebáli, pokiaľ majú dobrých rodičov ako ja, lebo mi veľmi pomohli a pokiaľ majú okolo seba ľudí, o ktorých vedia, že by im pomohli a že sa môžu na nich spoľahnúť. Je to ťažké aj sme si s maminou poplakali, veľakrát sme boli do rána hore, veľakrát sme nemohli spať, lebo sme stále rozmýšľali o kaviarni čo treba ešte zariadiť, alebo keď sme sa učili variť kávu, tak som ju varila aj v snoch :-). Ale vydržali sme, vzájomne sme sa podporovali a dokázali sme to!

Myslíš si, že by sa mali aj počujúci naučiť posunkovú reč?

Myslím si že by sa mali naučiť aspoň základné posunky alebo aspoň prstovú abecedu. Vidím, že návštevníci pozorne sledujú posunky na monitoroch, veľmi ich to zaujíma a ja budem rada keď sa budú do kaviarne vracať a postupne sa naučia stále viac a viac posunkov.

Foto: Lubo Vereš, Mária Reháková 
Autor : Jana FilipováPublikované : 2012-04-26 18:46:48 6996 x pozreté        Zdieľaj
KOMENTÁRE
 Najnovšie články  
Hendikepovaným vrátili bezplatné cestovanie v bratislavskej MHD
Publikácia Črepiny hluchoty dostala nádych života
MotionSavvy UNI: prvý posunkový jazyk v hlasovom systéme.
M. HOSSA: Aj nepočujúce deti si zaslúžia príležitosti.
 
 Najčítanejšie články  
Miss Nepočujúca sveta
Svetový deň nepočujúcich v Trenčíne – Miss nepočujúca SR ...
Prvý deň kaviarničky „U šálky“
Láska nepozná hranice
 
 Najnovšie videá  
Pozvánka na 3. ročník Deafclub motokáry
5. Birthday Deafclub
Deafclub Paintball 2015
Pozvánka na 6. Birthday Deafclub
 
 Anketa  
 
Akú kávičku máte najradšej ?
 
 Cappuccino
 384 hlasov   Cappuccino
 
 Latte Macchiato
 441 hlasov   Latte Macchiato
 
 Luckina káva
 430 hlasov   Luckina káva
 
 Viedenská káva
 381 hlasov   Viedenská káva
 
 Espresso
 452 hlasov   Espresso
 
 Ristretto
 412 hlasov   Ristretto