SPRÁVY |  ŠPORT |  ZAUJÍMAVOSTI |  SEX A VZŤAHY |  FILMY |  POMÔCKY |  PRIDAŤ ČLÁNOK    
 
 
Správy Dnes je pondelok 19. november 2018, meniny má Alžbeta.
 
 
Tinnitus

Čo je ušný šelest (tinnitus) a ako sa prejavuje?

Človek trpiaci tinnitom cíti v uchu pískanie, hučanie, dunenie, a podobne. Trpia nespavosťou, majú problém so zaspávaním. „Ušné šelesty sa môžu objaviť aj pri vysokom krvnom tlaku a rôznych chorobách. Môže sa objaviť aj pocit závratu, strata rovnováhy, nútenie na zvracanie, prípadne aj zvracanie (Hapčo, M., in Tarcsiová, D. a kol., 2005).“

Ušný šelest majú zväčša tí ľudia v staršom veku, ale nájdeme aj mladších, ktorí trpia ušným šelestom. Určite každý z nás počas svojho života stretol s hučaním, či pískaním v uchu. Je to normálne. Ale keď pociťujeme dlho, viac ako 10 minút a viac krát, tak to už môžeme považovať za chorobný príznak.

Príčina ušného šelestu

Treba povedať, že tinnitus nie je choroba, ale príznak, to znamená, že je sprievodným javom pri určitých chorobách. Zo známych príčin sa vyskytuje pri chorobách vonkajšieho, stredného a vnútorného ucha, sluchového nervu, sluchovej dráhy a poškodeniach centrálneho nervového systému. Z chorôb ucha môže byť jeho príčinou nadmerné množstvo ušného mazu vo vonkajšom zvukovode, nádory, poruchy funkcie Eustachovej trubice, otoskleróza, Meniérova choroba a podobne. Najčastejšou príčinou vzniku ušných šelestov je dlhodobý pobyt v hlučnom prostredí, cievne a vírusové ochorenia, problémy s krčnou chrbticou, stres, prepracovanosť, ale hlavne nadmerné zaťaženie hlukom (tresk, návšteva diskotéky alebo koncertu). Preto najviac trpia tí ľudia, ktorí pracujú v takom prostredí. Napríklad speváci, či hudobníci.


Čo s tým urobiť?

Ak je ušný šelest sprievodným javom pri ochorení, treba riešiť pomocou liekov alebo operácie. Bohužiaľ, väčšinou sa príčina ušného šelestu nezistí. Môže pomôcť aj akupunktúra, ušné sviečky, ginko biloba, terapia hudbou, kochleárny implantát  a podobne. Osvedčila sa aj retréningová liečba profesora Pawla J. Jastreboffa. Ide o takú terapiu, kedy pacient si na svoj šelest zvykne tak, že mu prestáva byť nepríjemný.  Samozrejme je vždy lepšie ísť s tým k ušnému lekárovi a ten poradí, čo môže ušný šelest zmierniť. Neexistuje však liek, ktorý by to vyliečil, ale môže stíšiť, či zmierniť. Napríklad v Bratislave existuje ambulancia pre liečbu tinnitu pri Foniatrickom oddelení a I. ORL klinike na Antolskej.

Zaujímavé však je, že čokoláda, silná káva, čaj, alkohol ako whisky či vodka, červené víno, fajčenie zhoršujú ušné šelesty.

Nie každému vyhovuje terapia rovnako. Mali ste už nejaké problémy s ušami a podarilo sa vám vyliečiť? Napíšte nám na info@deafclub.eu

Vybrané známe osobnosti, ktorí mali, alebo majú problém s tinnitom

Petr Nárožný – český herec

Michal Pavlíček – český spevák

Phil Collins – anglický spevák, držiteľ ceny Grammy a Oskar

Bono Vox - spevák zo skupiny U2

Ludwig van Beethoven – hudobný skladateľ

Bedřich Smetana – hudobný skladateľ

Sting – anglický hudobník

Barbra Streisand – americká speváčka, filmová a divadelná herečka

Pete Townshend – gitarista a spevák britskej skupiny The Who


Použitá literatúra a zdroje:

HAPČO, M. 2005. Sluchové postihnutie v staršom veku – výskyt, príčiny a dôsledky. In TARCSIOVÁ, D. a kol. Sluchové postihnutie vo vyššom veku. Nitra: Effeta, 2005. ISBN 80 – 969113 – 8 – 4.

koktail.pravda.sk/huci-vam-v-usiach-robte-s-tym-nieco-d5i-/sk_kzdravie.asp?c=A071218_222804_sk_kzdravie_p20#ixzz1rq1K1Q33

www.tinnitus.fs.sk/index.html

www.pro-audio.cz/tinnitus/

lesk.cas.sk/clanok/94136/co-vtedy-ked-piskanie-v-usiach-neprestava.html

www.auris-audio.cz/co-je-to-hluk-a-jak-poskozuje-sluch

 
Autor : Veronika VojtechovskáPublikované : 2012-04-16 19:30:10 3154 x pozreté        Zdieľaj
KOMENTÁRE
 Najnovšie články  
Hendikepovaným vrátili bezplatné cestovanie v bratislavskej MHD
Publikácia Črepiny hluchoty dostala nádych života
MotionSavvy UNI: prvý posunkový jazyk v hlasovom systéme.
M. HOSSA: Aj nepočujúce deti si zaslúžia príležitosti.
 
 Najčítanejšie články  
Miss Nepočujúca sveta
Svetový deň nepočujúcich v Trenčíne – Miss nepočujúca SR ...
Prvý deň kaviarničky „U šálky“
Láska nepozná hranice
 
 Najnovšie videá  
Pozvánka na 3. ročník Deafclub motokáry
5. Birthday Deafclub
Deafclub Paintball 2015
Pozvánka na 6. Birthday Deafclub