SPRÁVY |  ŠPORT |  ZAUJÍMAVOSTI |  SEX A VZŤAHY |  FILMY |  POMÔCKY |  PRIDAŤ ČLÁNOK    
 
 
Správy Dnes je pondelok 19. november 2018, meniny má Alžbeta.
 
 
Nedeľňajšia sviatočná pohoda

Nedeľňajšia sviatočná pohoda

Veľká noc je pre niektorých z nás stále výnimočným sviatkom v roku, aj napriek dnešnej uponáhľanej dobe, v ktorej tradície pomaly strácajú svoju podstatu a význam.

Čo to vlastne Veľká noc je?

Veriaci oslavujú tento sviatok ako kresťanský, ale výnimočným časom je aj pre ostatných neveriacich. Mnohí z nás ho predovšetkým vnímajú ako deň príchodu jarného obdobia, kedy sa aj príroda začína pomaly prebúdzať zo svojho zimného spánku. Pre naše malé ratolesti sú tieto dni výnimočné tým, že prežívajú množstvo zábavy, kde na nich čakajú pestré, tvorivé a hlavne  zaujímavé hry. Symbolom Veľkej noci sú maľované vajíčka, malé zajace a kuriatka, prútené korbáče, veľkonočná šibačka dievčat a ďalšie tradičné ozdoby.

Aj nepočujúci zo Žiliny nezabúdajú na tento príjemný sviatok. Preto ho dňa 1.4.2012 oslávili spoločne so svojimi blízkymi vo farnosti najsvätejšej trojice, kde sa zišlo celkom 58 nepočujúcich aj z neďalekých dedín. Svätú omšu tlmočil do posunkovej reči 42-ročný kňaz Robért Colotka, ktorý k nám zavítal ako každý rok z Banskej Bystrice a ktorý sa včlenil medzi nás už v roku 1992. Po získaní ľahšieho pocitu na duši a v srdci sme a presunuli do pastoračného centra N3, v blízkosti farnosti. To nesie v sebe zaujímavý symbolický názov, čo v preklade z angličtiny znamená vstup. Budova je vybavená spoločenskou sálou, klubom a príjemnou  kaviarňou. Na nás už čakala útulná miestnosť rozvoniavajúca sladkými koláčikmi od nepočujúcej členky p. Márií Konečnej. Na stoloch nechýbali chlebíčky, teplý čajík, kávička a naše detičky sa tešili z  veľkonočnej sladkej maškrty.

Strávili sme tam viac ako tri hodinky, počas ktorých p. predsedníčka CN ANEPS Jana Filipová spolu s novým výborom otvorila aj členskú schôdzu. Dozvedeli sme sa tak veľa zaujímavých a nových informácií, ktoré boli pre nás veľmi užitočné. Posedenie sme si spríjemňovali vášnivými diskusiami, do ktorých sa zapájal každý účastník. Po tejto pútavej debate niektorí z nás postupne odchádzali. Veľmi sa im nechcelo, museli však stihnúť dopravný spoj domov. My ostatní domáci sme zostali až do večerných hodín a vyhodnotili sme tak tento významný deň ako veľmi pohodový, ktorého sa zúčastnilo doteraz najviac nepočujúcich.

A čo je najdôležitejšie, vytvorili sme tým ľahký, oddychový priestor, v ktorom sme na chvíľu nemuseli myslieť na starosti a trápenia v našich životoch.

Kostol svätej trojice

FOTO: Mária Konečná


 
Autor : Jana FilipováPublikované : 2012-04-04 20:25:56 3261 x pozreté        Zdieľaj
KOMENTÁRE
 Najnovšie články  
Hendikepovaným vrátili bezplatné cestovanie v bratislavskej MHD
Publikácia Črepiny hluchoty dostala nádych života
MotionSavvy UNI: prvý posunkový jazyk v hlasovom systéme.
M. HOSSA: Aj nepočujúce deti si zaslúžia príležitosti.
 
 Najčítanejšie články  
Miss Nepočujúca sveta
Svetový deň nepočujúcich v Trenčíne – Miss nepočujúca SR ...
Prvý deň kaviarničky „U šálky“
Láska nepozná hranice
 
 Najnovšie videá  
Pozvánka na 3. ročník Deafclub motokáry
5. Birthday Deafclub
Deafclub Paintball 2015
Pozvánka na 6. Birthday Deafclub