SPRÁVY |  ŠPORT |  ZAUJÍMAVOSTI |  SEX A VZŤAHY |  FILMY |  POMÔCKY |  PRIDAŤ ČLÁNOK    
 
 
Správy Dnes je pondelok 19. november 2018, meniny má Alžbeta.
 
 
Cesta za bielým rajom...

Dňa 16.3.2012 sa najodvážnejšia časť z partie nepočujúcich zo CN ANEPS ŽILINA vybrala opäť do krás Alpských hôr. Pridali sa k nim aj nepočujúci z Trenčína, Trnavy a celkovo sa tak tejto túry zúčastnilo  14 osôb na 4 autách. Podaktorí z nich dodržali tradíciu, a  zúčastnili sa už po tretí raz takejto výnimočnej športovej udalosti. Vyrazili v neskorých nočných hodinách. Postupne sa stretávali podľa svojej cestovnej trasy a dotiahli to až do cieľa  bez prestávok cca 850 dlhých kilometrov. Ich cieľ bol jasný, tak ako už mnohokrát predtým – PITZTAL GLETSCHER.

Pitztalské údolie sa nachádza v blízkosti Innsbrucku. Je 45 km dlhé a nad ním sa rozpína  najvyššia hora Tirolska a  druhá najvyššia hora Rakúska Wildspitze. Na začiatku tohto krásneho údolia sa nachádza veľmi populárne stredisko HOCHZEIGER a na konci údolia leží ľadovcový areál PITZTALER GLETSCHER v  susednej blízkosti areálu RIFFLSEE. V tejto pestrej zimnej kráse hôr si nájde svoj svah každý lyžiar, či už začiatočník alebo náročnejší klient.

Cestovali cez Nemecko, kde platí neobmedzená rýchlosť, a tak si mohli  vyskúšať aj  adrenalínovú jazdu po úzkych zákrutách rakúskych uličiek,  na čo skoro jeden z partie doplatil tým, že mu skoro na aute zhoreli brzdy po šialenej jazde. V skorých obedňajších hodinách dorazili na miesto Eggenstall, kde ich už čakala domáca Pani útulného penziónu FERIENHAUS INGE. Po vybalení a oddychu po namáhavej ceste autom  mohli ísť za svojím vysnívaním športom –lyžovaním. Tento rok však bolo viac snowboardovcov  ako lyžiarov a tak sa rozdelili do skupín podľa lyžiarskych vybavení. Samozrejme, že neodmietli medzi sebou aj pretekať a súťažiť. Pri jednej malej nehode sa stratil týždenný lístok, ktorý sa žiaľ už nenašiel a musel sa dokúpiť nový. Za túto úsmevnú udalosť si vyslúžil 1 účastník výpravy od spolucestujúcich množstvo pripomienok v žartovnom znení a doberali si ho až do záveru svojho pobytu. Po namáhavom športovom výkone  sa vždy ako prví  išli najesť do reštaurácie, ktorá bola priamo na svahu a ponúkala široký výber jedál. Vo večerných hodinách  sa utúlili do veľkej obývacej miestnosti, ktorá šírila príjemné teplo domova, maškrtili zásoby z domu a debatovali až do skorého rána. Celý  týždenný pobyt spríjemňovalo krásne počasie a iba jeden krát sa na nich pustil dážď s padajúcimi vločkami snehu. Posledný deň využili zakúpené lístky aj na susedný svah KAUNERTAL-GLETSCHER, ktoré je charakteristické neskutočným množstvom zákrut zjazdových trás. Takto im postupne ubiehal každučičký deň, až sa nenazdali a bol čas pobaliť sa domov. Vrátili sa tak domov po týždni úplne vyčerpaní, s nádhernými červenými líčkami od rakúskeho slniečka, ale s krásnymi spomienkami a čo je najdôležitejšie, bez žiadnej vážnej nehody.

Treba uznať, že skoro všetci nepočujúci vyrastajú od malička ruka v ruke so športom a majú ho radi aj v dospelosti. Neboja sa ísť do šíreho sveta a spoznávať tak krásu, ktorá je v každom kúte iná. Týmto by sa chceli všetci nepočujúci poďakovať hlavnému organizátorovi Ing. Jaroslavovi Smatanovi, ktorý túto akciu organizuje už po tretí rok so všetkými požiadavkami výpravy.

FOTO - B. Kurhajec, M. Hladký

 
Autor : Jana FilipováPublikované : 2012-04-02 20:30:54 2047 x pozreté        Zdieľaj
KOMENTÁRE
 Najnovšie články  
Hendikepovaným vrátili bezplatné cestovanie v bratislavskej MHD
Publikácia Črepiny hluchoty dostala nádych života
MotionSavvy UNI: prvý posunkový jazyk v hlasovom systéme.
M. HOSSA: Aj nepočujúce deti si zaslúžia príležitosti.
 
 Najčítanejšie články  
Miss Nepočujúca sveta
Svetový deň nepočujúcich v Trenčíne – Miss nepočujúca SR ...
Prvý deň kaviarničky „U šálky“
Láska nepozná hranice
 
 Najnovšie videá  
Pozvánka na 3. ročník Deafclub motokáry
5. Birthday Deafclub
Deafclub Paintball 2015
Pozvánka na 6. Birthday Deafclub